Päästevestide valikust

Päästeveste on mitmeid erinevaid, kuid kõige olulisem on päästevest selga panna veepeal viibimise ajaks kuna veesõidukiga, olgu selleks siis väikelaev, kummipaat või aerulaud, ohtu sattudes tõstab päästevesti kandmine pääsemise võimalust märgatavalt. Vest peab olema kindlasti sobiva suurusega, hooldatud ning töökorras ja ka kinnitatud korrektselt, kuna ohuolukorda sattudes võib päästevesti selga panemine osutuda võimatuks või ülimalt raskeks. Tuleb meeles pidada, et vestist ei ole abi kui ta on olemas kuid ta on panipaigas või istme all. Kasuta alati päästevesti! Turvalisus ennekõike.

Kas päästevest on kohustuslik?

Eelkõige on vesti kandmine vastutustunne ja isiku enda moraali küsimus. Kui veesporti nagu näiteks aerulauaga sõitmist või kalastamist kajakiga seadus otseselt ei reguleeri, siis väikelaevadele kehtivad reeglid, mis on sätestatud mereohutusseaduses. 

Mereohutusseaduse kohaselt peab olema väikelaeval vähemalt üks päästevest või ujuvusvahend iga pardal viibija jaoks vastavalt väikelaeva kategooriale. Kõik ujuvusvahendid ja päästevestid peavad olema vastava sertifikaadiga ja ka vastava märgistusega. Kõik päästevestid ka ujuvisvahendid peavad olema hooldatud vastavalt valmistajatehase kasutusjuhisele.

Seadusega sätestatud nõuded väikelaeva varustusele leiab siit:
https://www.riigiteataja.ee/akt/113052011003?dbNotReadOnly=true 

Päästevarustuse nõuded väikelaevadele kategooriate järgi:

 A-kategooriaB-kategooriaC-kategooriaD-kategooria ja C kaitstud veed
Projekteeritud ja ehitatud pikkadeks merereisideksavameresõiduksrannalähedaseks sõiduks, rannikuvetes, suurtel lahtedel, järvedel ja jõõgedelsõiduks kaitstud, rannikuvetes. Väikestel lahtedel a järvedelning jõgedel
Tuule tugevus> 8 palli< või = 8 palli< või = 6 palli <  või = 4 palli 
Laine kõrgus >  4 m < või = 4 m < või = 2 m <  või 0,3 m ( üksikud lained 0,5 m ) 
Nõutud päästevarustusPäästevest ujuvusega vähemalt 100N, päästerõngas, päästeparvPäästevest ujuvusega vähemalt 100N, päästerõngas, päästeparvPäästevest ujuvusega vähemalt 100N, päästerõngasUjuvusvahend kandevõimega vähemalt 50N

 

Millist vesti valida?

Vestid jagunevad neljaks: päästevestid, ohutusvestid, isetäituvad vestid, vestid lemmikloomale. 

Päästevest

Päästevest ehk vahuvest. Eripäraks on võime hoida pika aega vee peal ka inimest, kes ei oska ujuda. Päästevestidel on üldjuhul pead toetav krae, mis aitab neid hädasolijaid, kes on mingil põhjusel vette sattudes kaotanud teadvuse. Vest aitab hoida hingamisteed veest väljas. Päästevesti kandes võid kindel olla, et on lisaaega pääsetee valikuks. Tõstab tugevalt ellujäämislootust ka külma vee, ootamatu laine, kauge kalda või vigastuse korral. Sobib halva ujumisoskusega või ujumisoskuseta inimesele. 

Ohutusvest

Ohutusvest on mõeldud abivahendiks täiskasvanule, kes oskab ujuda –  sportvest. Suurimaks märksõnaks on suur liikumisvabadus, mistõttu sobib see hästi erinevate veesporditegevuste harrastamisel veekogudel. Mõeldud vaid lühiajaliseks vees viibimiseks ning on ka oluline, et abi oleks lähedal olemas. Ei hoia inimest vee peal, seega inimene peab ise ennast vee peal hoidma. 

Isetäituvad päästevestid

Isetäituvad päästevestid on ka tuntud kui automaatsed päästevestid – paukvestid.  Seda vesti peetakse mugavaimaks päästevestiks. Selga pannes meenutavad rakmeid, mis vette sattudes töötavad päästevahendina.  Vesti sisse on pakitud kopsulaadne krae, mis täitub avanedes suruõhuga vesti sisse peidetud balloonist.  Isetäituvaid ehk paukveste on kahte liiki. Manuaalsed ehk vesti kopsu täitumiseks on vaja vette sattudes ise nöörist tõmmata, ja automaatsed, mis täituvad vette sattudes automaatselt.  Isetäituv vest annab suure liikumisvabaduse, kuid ei sobi näiteks veespordialadega tegelemisel, mille puhul on vette sattumine sage või vältimatu.  Sobib inimestele kaaluga üle 40 kg. On olemas ka laste isetäituv vest kaalule 20-40 kg . Selle vesti miinuseks on, et teda tuleb regulaarselt hooldada vastaval tootja hooldusjuhisele volitatud spetsialisti poolt ja seda sõltumata asjaolust, kas vesti on kasutatud või mitte. Hooldusintervall on kaks aastat. 

Lemmiklooma päästevest

Ei tasu ka unustada meie lemmikuid.  Neljas liik on lemmiklooma päästevest. Olemas on nii koerte kui ka kasside vestid. Mõeldud meie lemmikute ohutu veekogul viibimise tagamiseks. Oluline nagu ka inimeste vestide puhul on kasutada õige suurusega ja korrektselt kinnitatud vesti, ainult nii tagame vesti töötamise ohuolukorda sattudes.

Päästevestide ujuvus ehk kandevõimest

Vestide klassi määramiseks kasutatakse mõistet kandejõud ja kandejõu ühikuks on njuuton. 
Kui vestile on märgitud 100N siis tähendab see, et vestil on pinnal hoidmiseks tõstejõudu 10N 1 kg kohta. 
Õigesti valitud ehk õige suuruse ja kandejõuga päästevest aitab pinnal hoida ka inimest, kes ei oska ujuda. Veepinnal püsimine on õige vestiga tagatud vähemalt 24 tunniks. 

Päästevestide klassid vastavalt kandevõimele

50N – Lühiajaliseks vees viibimiseks. Ohutusvestid. Abi peab olema lähedal. 

100N – Rannalähedastel ja kaitstud vetel, heade ja keskmiste ilmastikutingimustega kasutamiseks.

150N – Sobilikud kasutamiseks erinevates tingimustes ka suurtel lahtedel ja avamerel. 

275N – Mõeldud kasutamiseks karmides avameretingimustes ja ookeanidel. 

 

See oli kiire lühiülevaade veeohutusest, vestidest ja vesti valikust. Kui vajad abi või tekkis küsimusi, siis küsi kindlasti julgelt lisa helistades +372 51 32 250 või kirjuta meile info@seaway.ee
Seaway Clothing’i asjatundjad aitavad valida Seago Yachting vestide valikust täpselt sobiva suuruse ja võimekusega vesti.

Vestid selga!